دانلود(تحقیق کامل در مورد دوره بلوغ و نوجوانی)

تحقیق کامل در مورد دوره بلوغ و نوجوانی|42083528|aoc40093965|تحقیق درباره نوجوانی,تحقیق در مورد نوجوانی,تحقیق درباره نوجوانی و بلوغ,تحقیق در مورد بلوغ نوجوانی,مقاله در مورد نوجوانی و بلوغ,تحقیق در مورد ویژگی های نوجوانی,تحقیق درباره ی نوجوانی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق کامل در مورد دوره بلوغ و نوجوانی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این نوشتار مورد نظر بوده است.


مشخصات فایل
تعداد صفحات34حجم82/144 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
هدف از این نوشتار مورد نظر بوده است.


در ابتداي نوجواني، رشد شناختي كودكان و نوجوانان اغلب تا مرحله اي پيشرفت كرده است كه به آنها اجازه مي دهد از سطوح عميق تري از تفكر انتزاعي و تحليل برخوردار شوند. نوجوانان، تبيين هاي بزرگسالان را به همان ميزاني كه در اوايل كودكي مي پذيرفتند، قبول نمي كنند. حال ديگر آنها تفسيرهاي جايگزين و راه حل هاي جانشين براي مشكلات ارائه مي دهند و آنها را براي خود، ارزيابي مي كنند. اين كار معمولاً با گرايش تازه اي براي به زير سئوال بردن اقتدار همراه است. برخي از پرسشهايي كه نوجوانان در مورد قواعد و مقررات مي پرسند و حتي سركشي، تمرّد، و امتناع از همرنگي با خواسته ها و تقاضاهاي مدرسه يا والدين به عنوان رشد بهنجار مورد توجه قرار مي گيرد، اما وقتي سركشي و تمرد به طور جدي رشد بعدي را تهديد كند. براي مثال از طريق ممانعت از پيشرفت تحصيلي يا تداخل با رشد بسنده و رضايت آميز، روابط اجتماعي مطلوب با همسالان، احتمال بروز اختلال هاي عاطفي و رفتاري افزايش مي يابد (زارت ، 1383 به نقل از احمدی، حاتمی، احدی، و اسد زاده،1392)


دوران نوجواني از جمله فعال ترين و هيجان آورترين اوقات در چرخه زندگي خانوادگي محسوب مي گردد. چرا كه سرشار از فراز و نشيب هاي متعددي است كه در خانواده هاي مختلف به صور گوناگون بروز مي كند. ممكن است برخي خانواده ها در تعيين حد و حدود، تعريف روابط و مراقبت صحيح از هر يك از اعضاي خانواده دچار مشكل باشند و براي برخي همه چيز بر وفق مراد باشد (گلادنيك ، 1382).


نوجوانان تنها عضو خانواده نيستند كه دستخوش تغييرات مهم مي شوند. خيلي از والدين در چهل سالگي عمر خود هستند و به ارزيابي مجدد زندگي خويش مشغولند. در حالي كه نوجوانان با آينده اي نامتناهي و انتخاب هاي زياد مواجه هستند ، والدين آنها بايد به اين واقعيت فكر كنند كه امكانات شان در حال محدود شدن است. فشارهايي كه هر يك از دو نسل با آنها مواجه هستند ، در جهت مخالف يكديگر عمل كنند. والدين اغلب نمي توانند درك كنند كه چرا فرزند نوجوان آنها دوست دارد از فعاليت هاي خانواده فرار كند تا با دوستانش باشد، و نوجوانان نمي توانند بفهمند كه والدين مي خواهند اعضاي خانواده تا جايي كه امكان دارد دور هم باشند، زيرا مرحله مهم زندگي بزرگسال، يعني پدر و مادري كردن، طولي نمي كشد كه به پايان مي رسد. علاوه بر اين، والدين و نوجوانان مخصوصاً نوجواناني كه در اوايل اين دوره هستند، از نظر سن مناسب براي واگذار كردن مسئوليت ها و امتيازها، نظير كنترل بر پوشاك، درسهاي مدرسه، و بيرون رفتن با دوستان اختلاف زيادي دارند. والدين معمولاً مي گويند نوجوان هنوز براي اين نشانه هاي استقلال آمادگي ندارند، در حاليكه نوجوانان معتقدند اين امتيازها خيلي وقت پيش بايد به آنها داده مي شد (برك ،1382).


فهرست مطالب
نوجوانی 4
2-1-2 سن بلوغ(نوجوانی) 6
2-1-3 دیدگاه زیستی-روانی و اجتماعی در تبیین تغییرات نوجوانی 7
2-1-4 دلائل اهمیت دوره نوجوانی 9
2-1-6 مشکلات مهمی که نوجوانان در این دوران درگیر آن میشوند 11
2-1-6-1 تحولّات نوجوان، پاسخدهي خانواده و پيامدهاي آن 11
2-1-6-2 شکاف نسل 13
2-1-6-3 بلوغ جنسی 14
2-1-6-4 استقلال طلبی 14
2-1-6-5 مخالفت 15
2-2 عوامل مؤثر در بروز اختلالات رفتاری در دوران نوجوانی 16
2-6 پیشینه پژوهش در خصوص مهارت های ارتباطی و سازگاری 20
منابع 26


"